פינת קריאה

פינת הקריאה שלי

אמצע והמחצית השנייה של החיים:

שם הספר: כשאדיפוס גדל – ד"ר דניאל בקר
במה הספר דן: דר' דניאל בקר יוצא בספר מצויין זה, נגד התפיסה החברתית הרואה במחצית השניה של החיים את 'תחילת הסוף' ומתייחסת אליה, חברתית ורפואית "בהרכבת רשימת תפקודים שהולכים ומצטמצמים לקראת הזקנה". בקר רואה בכך את הבסיס להדרה של אנשים בני קבוצה זו מעולם העבודה, במרוץ הסיזיפי לשמירת הנעורים ובירידת קרנם רק בגלל ההתקדמות בגיל, הן בעיני עצמם והן חברתית. מטרת הספר, להעלות את המודעות למאפיינים של שלב זה, כחלק משלב התפתחותי נוסף, העומד בפני עצמו. רב האנשים לטענתו, לא מודעים להתפתחות שנמשכת בכל גיל ולצמיחה נוספת במחצית השניה של החיים. הספר כשאדיפוס גדל נועד לעורר את המודעות לאפשרויות הכמעט בלתי מוגבלות של התפתחות במחצית השניה של החיים, להגדיר את התרבות הייחודית הנובעת ממנה, ולהפיק ממנה את מלא ההנאה.
"עולמו הפנימי של אדם בן חמישים" טוען בקר, "שונה לגמרי מזה של בן עשרים. הוא מתייחס לעצמו אחרת, מיניותו שונה בתכלית, מקומם של הקריירה, המשפחה והחברה הוא בסדר עדיפות שונה".
התרשמות אישית: הספר הפך את כל מה שחשבתי לגבי המחצית השניה של החיים ופתח ערוצי מחשבה, כלים ותובנות חדשים, הן לגבי עצמי כאישה במחצית השניה, הן לגבי המתאמנים והמתאמנות שלי והן בבחירת התכנים לסדנאות הפרישה.
ועוד משהו: בקר קורא להעלאת קרנם של קבוצת בני המחצית השניה, הן בעיני עצמם והן חברתית ולהיאבק על מקומה של תרבות זו בחברה. אני קראתי לזה 'פרו-אייג'ינג'.

נשים:

שני ספרים מעולים של דר' כריסטיאן נורת'רופ, העוסקים בבריאות האישה:
1. תבונת גיל המעבר
2. גופה של אישה, תבונתה של אישה
דר' כריסטיאן נורת'רופ, מביאה בספרים אלו, גישה חדשנית ופורצת דרך בכל ההתייחסות למחלות ולתופעות גיל המעבר של נשים. לתפיסתה, המחלות מהן סובלות נשים, קשורות לתנאים הבסיסיים של חייהן ולמקומן כנשים הן בעיני עצמן והן חברתית.
גישתה הייחודית של דר' נורת'רופ משלבת מידע מקיף לצד התבוננות הוליסטית על האישה. נשים המטופלות על ידה, חוקרות בעזרתה את התהליכים אותם עובר גופן ואת האופן בו תהליכים אלה קשורים להיסטוריה שלהן, למצבן הנפשי, ליחסי הזוגיות וההורות בחייהן.
לתפיסתה, כאשר נשים משנות את התנאים הבסיסיים ואת תפיסתן לגבי עצמן, הן נרפאות במהירות רבה יותר, באופן מלא יותר וללא התערבות רפואית רבה.
שני הספרים משלבים סיפורי מטופלות, מידע עדכני על טווח עצום של בעיות בריאות של נשים, מציגים טכנולוגיות חדשות עם תרופות טבעיות וכיצד כל זה מעודד את כוחות הריפוי הטמונים בגוף.
התרשמות אישית: לספריה של ד"ר כריסטיאן נורת'רופ היתה השפעה מכרעת על הדרך בה התייחסתי לשינויים בגופי וולתופעות של גיל המעבר. הספר גופה של אישה תבונתה של אישה, הפך אצלי לתנ"ך בכל הקשור לבריאות וחולי שלי ושל הנשים בחיי ומונח אחר כבוד על המדף ליד המיטה.
ועוד משהו: ד"ר כריסטיאן נורת'רופ למדה בבית הספר לרפוואה בדרטמות' ובמרכז הרפואי טפטס בניו אנגלנד לפני שייסדה את מרכז "נשים לנשים" בירמות', מיין, שהפך לדגם למרפאות נשים בכל רחבי ארצות הברית. היא מוסמכת במייילדות ובגניקולוגיה, נשיאה לשעבר של האגודה הרפואית ההוליסטית האמריקנית ודוברת מוכרת בנושא בריאות האישה

ניהול ומנהיגות:

המנהיג שמאפשר לאלף פרחים לפרוח- ברכה קליין תאיר

שם הספר: האלטרנטיבה השלישית – סטיבן קובי
הספר מציג גישה ייחודית מקורית לפתרון בעיות אשר מתעלה על הפתרונות המסורתיים לגישור על סכסוכים, באמצעות התוויית דרך שלישית, שאינה שלי או שלך, אלא נוצרת כאשר שנינו מסכימים להקשיב, לראות את האחר וליצור יחד פתרון יצירתי ופורץ דרך.
סטיבן קובי מלמד בספר, צעד אחר צעד, כיצד לעשות זאת ומשלב תרגילים להטמעת השיטה. הגישה העומדת בבסיס מודל זה היא הגישה האימונית הגורסת כי אין רק דרך אחת להשיג מטרה ושכל 'אמת' או 'ידיעה' היא חלקית בלבד ולכן וכשאנחנו מסכימים להקשיב, גם אם הדברים אינם נעימים לאוזננו, אנחנו יכולים לגלות דברים חדשים ואפשרויות נוספות שלא חשבנו עליהם ולייצר מציאות חדשה משופרת.
התרשמות אישית: אחד הספרים המעולים שקראתי. השיטה מסייעת בשיפור מערכות יחסים בכלל ובשיפור ביצועים אישיים בפרט.
ועוד משהו: סטיבן קובי אחראי גם על הספר שהפך לקלסיקה עבור כל מי שעובד עם אנשים – שבעת ההרגלים של אנשים אפקטיביים במיוחד. אכתוב עליו בהמשך.

מנהיגות במבחן
מאת: רונלד א. חפץ, מרטי לינסקי
Leadership on the Line: Staying Alive Through the Dangers of Leading - Martin Linsky, Ronald A. Heifetz
קטע מתוך הספר
כל יום מספק לכל אחד מאיתנו הזדמנויות לגלות מנהיגות: לשאול את השאלות החשובות, לפנות לערכים החשובים באמת ולהעלות על פני השטח קונפליקטים לא פתורים. בכל יום יש לכם הזדמנות להשפיע על חייהם של הסובבים אתכם.
ובכל יום עליכם להחליט אם לתרום את תרומתכם או להשאיר אותה לעצמכם, כדי לא להרגיז אף אחד ולהעביר עוד יום בשלום. אתם צודקים שאתם שומרים על זהירות. זהירות היא מעלה.
הפעלת מנהיגות עלולה להכניס אתכם להרבה צרות...
אתם מפריעים לאחרים כשאתם נוקטים יוזמות שאינן פופולריות בקהילה שלכם, מעלים רעיונות חדשים ובלתי מקובלים בארגון שלכם, בוחנים את הפער בין הערכים של עמיתיכם לבין התנהגותם, או דורשים מחברים או מקרובי משפחה להתמודד עם מציאות קשה. אתם מסתכנים בכך שתעוררו את זעמם של אחרים ושתהפכו פגיעים בעצמכם.
חשוב מאוד, לדעתנו, להתייחס למנהיגות כאל פעילות ולא כאל מערכת אישית של תכונות, סגנונות או כישרונות. השקפה כזאת מאפשרת להתמקד בדרכים שבאמצעותן בני אדם מצליחים להוביל - למשך רגעים מסוימים ולא בהתמדה ולאורך זמן.


שפת הכוח ושפת האהבה – אדם קהיין
שפת הכוח ושפת האהבה : פתרון בעיות קשות בפרקטיקה נאום שנישא בבוגוטה , ב 14 בספטמבר 2007
חלק קטן מנאום שנשא אדם קהיין. העתקתי לכאן כדי לעורר את סקרנותכם. כנסו לאינטרנט וקראו את המאמר כולו. מרתק.
בחמש עשרה השנים האחרונות התמקדה תשומת לבי בשאלה אחת: כיצד נוכל לעבוד יחדיו כדי לפתור את בעיותינו הקשות ביותר בדרכי שלום ? קל לנו לנסות לפתור את בעיותינו בדרכים אלימות . להשתמש בכוח שלנו , בסמכותנו או בכספנו כדי שדברים ייעשו בדרך שבה אנו חפצים . קל לנו להיות שלווים ולהניח לדברים שיישארו בדיוק כפי שהם . ואולם , כיצד אנו יכולים לחולל שינוי של ממש במערכות החברתיות שלנו , לא בדרך שהורסת אנשים אלא בדרך שמרוממת אותם? איך אנו יכולים ליצור יחדיו מציאויות חדשות ? לאחר חמש עשרה שנה, אני חושב שכעת אני יכול לראות את תמציתה של תשובה לא צפויה לשאלה זו. כדי לפתור את בעיותינו הקשות ביותר בדרכי שלום , עלינו ללמוד להיות דו לשוניים. באופן פרדוקסלי , עלינו ללמוד לדבר ברהיטות שתי שפות שונות זו מזו : שפת הכוח ושפת האהבה . בדברי על כוח אני מתכוון לדחף לפעול , לדחף להשיג מטרה. בדברי על אהבה אני מתכוון לדחף להתחבר מחדש זה עם זה, עם עולמנו ועם הנדרש מאתנו . מניסיוני למדתי כי כל עוד לא נוכל להפעיל כוח ואהבה יחדיו, להפעיל כוח עם אהבה - לא נוכל ליצור יחד מציאויות חדשות.
עורך/כים: ישראל כ"ץ
שם הספר: אנליזה ארגונית : כתב עת לייעוץ ארגוני - גיליון 14
שם ההוצאה: צפנת, מכון למחקר, פיתוח וייעוץ ארגוני
שנת ההוצאה: 2009
עמוד: 17